Osnovni zadatak Festivala nauke u Beogradu jeste da uspostavi komunikaciju između javnosti i stručnih institucija, koje retko imaju priliku da široj publici predstave i objasne značaj naučnih dostignuća za naš svakodnevni život.
Ukoliko ne shvatamo značaj ulaganja u nauku, ona se ne može razvijati, a bez novih dostignuća ne možemo očekivati ni dalji razvoj savremenog društva. S druge strane, poreski obveznici takođe zaslužuju da na adekvatan način budu informisani o dosadašnjem istraživačkom učinku, s obzirom na to da se naučna delatnost u većini slučajeva finansira javnim sredstvima.
Bez ovakve dvosmerne komunikacije, koja nauku treba da priliži onoj publici koja nema potrebno predznanje, i dalje će postojati opšteprihvaćeni stereotipi o naučnicima kao osobenjacima koji uzalud troše državne pare, i dalje će postojati neutemeljeni strahovi od genetski modifikovanog paradajza i paprika, od atomske energije i pomračenja Sunca, i dalje će se ignorisati sve češća upozorenja ekologa na zagađenje vazduha i vode i na globalno zagrevanje.
Festival nauke upravo tome i služi – da najrazličitijim oblicima prezentacije predstavi, objasni i promoviše nauku tako da ona bude podjednako bliska i jasna svakom posetiocu bez obzira na uzrast ili nivo obrazovanja. Iskustva drugih zemalja u kojima su uspešno realizovani slični festivali pokazala su da se publici mora pružiti šansa da se doslovce nađe u „koži naučnika“, da sama otkrije kako svet izgleda pod mikroskopom, kako nastaju određene hemijske reakcije i, što je najvažnije, kako se zapravo dolazi do novih saznanja.