Za neke teška, za neke laka, za neke puna dilema – odluka o tome koju srednju školu upisati nije nešto preko čega treba olako preći, ali ni nešto zbog čega đaci treba da paniče.
Prvi korak u izboru trebalo bi da bude „Konkurs za upis u srednje škole” u kojem su navedene sve srednje škole u Srbiji i svi obrazovni profili koji se u njima izučavaju, i koji bi trebalo da bude objavljen krajem aprila ili početkom maja. Đaci bi trebalo da pogledaju koje im mogućnosti nude srednje škole i izdvoje one koje im deluju najprivlačnije.
„Osim detaljnog informisanja o vrstama srednjih škola, smerovima koji se u njima izučavaju i zanimanjima za koje pripremaju, učenici bi trebalo da razmisle o svojim interesovanjima i sklonostima „jakim” i „slabim“ stranama u pogledu uspeha iz pojedinih predmeta, kao i nekim ličnim osobinama”, savetuju stručnjaci iz Odeljenja za profesionalnu orijentaciju i planiranje karijere koje se nalazi pri Centru za informisanje i profesionalno savetovanje Nacionalne službe za zapošljavanje.
U izboru srednje škole treba uključiti i mogućnost zaposlenja, odnosno dobro se raspitati za koja zanimanja nas pripremaju određene škole. Ne treba zauzdavati svoje ideale, ali treba uvažiti i situaciju na tržištu rada.
„Uz ljubav i sklonost prema fizici i astronomiji lakše je, recimo, pronaći zaposlenje kao profesor fizike nego kao astrofizičar. Ko voli hemiju i dobro mu ide taj predmet, može da razmisli o profilu farmaceutski tehničar budući da je reč o obrazovnom profilu koji je tražen već nekoliko godina. Idealna situacija je među traženim profesijama na tržištu rada pronaći za sebe inspirativno zanimanje”, kažu u Odeljenju za profesionalnu orijentaciju i planiranje karijere.
Oni, inače, u zakazanim terminima obavljaju profesionalnu orijentaciju učenika kroz psihološka testiranja opštih i specifičnih osobina, osobina ličnosti i profesionalnog interesovanja, kao i savetodavni razgovor sa psihologom, pa i to može biti jedan od puteva da lakše izaberete srednju školu. Đacima koje ove godine očekuje ovaj važan korak dali su i nekoliko saveta:
„Veoma je važno da postignu što bolji uspeh u osmom razredu i kvalitetno se pripreme za malu maturu, kako bi mogli da ostvare svoja interesovanja i sklonosti kroz izbor srednje škole. Veći broj poena podrazumeva i šire mogućnosti izbora. Takođe, izuzetno je važno pažljivo popuniti „listu želja”, kako se na njoj ne bi našli obrazovni profili koji ne odgovaraju sposobnostima, zdravstvenom stanju i drugim ličnim osobinama, profili o kojima se nisu dovoljno informisali, kao i škole za koje nemaju dovoljan broj bodova”.