Iako Ministarstvo prosvete predlaže da se ove godine upiše 13,4 odsto više studenata o trošku države, fakulteti smatraju da kvote nisu pravilno raspodeljene. Istovremeno se nadaju da će dobiti više novca za materijalne troškove, kako bi se nastava normalno odvijala.
Predlog Ministarstva prosvete da se poveća broj budžetskih studenata na osnovnim i master studijama, a školarine ostanu na prošlogodišnjem nivou, izazvalo je podelu mišljenja između profesora i studenata.
"Naravno da smo zadovoljni sa nepovećavanjem cena školarina, kao i kvotama", rekao je Milan Popović, student prorektor Beogradskog univerziteta.
Primedbe na visinu školarina, pre svega su imali fakulteti kojima su smanjene budžetske kvote na osnovnim ili master studijama, pa će Univerzitet do kraja nedelje poslati njihove primedbe Ministarstvu.
Dekan Fakulteta organizacionih nauka Milan Martić rekao je da će vratiti cene na prošlogodišnji nivo u nadi da će ministartsvo načiniti neke napore i naći načine da fakultetima povećaju izdvajanja za materijalne troškove.
"Vlada je rekla da će 50 do 60 posto realnih materijalnih troškova biti plaćeni. Na taj način bi se kompenzovale školarine koje su ostale nepromenjene. Doktorske studije nisu razmatrane, jer se čeka rebalans budžeta da se vidi koliko ima novca", rekao je rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević.
Pojedini fakulteti tražili su od Komisije za akreditaciju dozvolu da upišu veći broj studenata, a upis počinje 22. juna. Analiza prolaznosti koju je uradio Univerzitet pokazuje da i dalje postoji oko 10 odsto predmeta gde je prolaznost na ispitima oko 30 odsto.
Izvor: RTS