U saradnji sa Odborom nemačke privrede za istočnu Evropu i nemačkim Ministarstvom za ekonomsku saradnju i razvoj, Fondacija "Dr Zoran Đinđić" deseti put je raspisala konkurs za dodelu stipendija nemačke privrede "Dr Zoran Đinđić".
Stipendije su namenjene studentima završnih godina fakulteta i stručnjacima do trideset godina, i to studentima ekonomije i tehničkih fakulteta: elektrotehnike, poljoprivrede, novinarstva i germanistike.
Studenti u nemačkim kompanijama mogu da provedu od tri do šest meseci.
Marko Marinković, sada doktorand Građevinskog fakulteta, letos je bio u Nemačkoj.
"Bio sam u ogromnoj firmi koja se bavi proizvodnjom mašina za izgradnju tunela. Radio sam projekte za Meksiko, Čile, Saudijsku Arabiju, Tajland", kaže Marko Marinković.
Pre pet godina, program je proširen i na ostale zemlje Zapadnog Balkana. Do sada je u programu učestvovalo 60 nemačkih kompanija.
Koordinator programa Mehthild Šmit kaže da iz Srbije primaju oko 30 studenata i isto toliko iz regiona.
"Znanje nemačog jezika je poželjno, ali nije neophodno. Na primer, u velikim kompanijama u Nemačkoj, posebno za kompjuterske nauke, već radni jezik jeste engleski", objašnjava Šmit.
Cilj programa je stvaranje jakih veza između nemačke privrede i budućih lidera u Srbiji.
U proteklih deset godina više od trista studenata iz Srbije, zahvaljujući ovoj stipendiji, sticalo je radne veštine i bolje upoznavalo nemačku kulturu.