Stav akademske zajednice je jedinstven, tvrdi profesor Dejan Popović, koji je i sam bio uključen u izradu prednacrta zakona, i jedan je od autora prethodnog. Malo toga je, kaže, od predloženog ostalo u finalnoj verziji Zakona o visokom obrazovanju.
Prof. Dejan Popović, predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje kaže da ono što je zamereno je da je taj postupak bio nedovoljno transparentan, da je u prvoj fazi pripreme prednacrta postojalo učešće predstavnika akademske zajednice, a da se u nekom trenutku, uvid u to kako se dalje odvija priprema ovog važnog zakonskog teksta izgubio.
"I na kraju su se pojavila rešenja koja ni u jednom trenutku nisu bila prihvatana od strane pripadnika akademske zajednice. Autonomija univerziteta znači da pripadnici akademske zajednice nisu držani službenici", kaže Popović.
Finanisranje visokoškolskih ustanova regulisaće se posebnim zakonom, smanjen je broj predstavnika akademske zajednice u regulatornim telima, čime se, tvrde profesori umanjuje dostignuta autonomija obrazovnih ustanova.
"Sa druge strane imamo i Ustav Srbije koji garantuje autonomiju univerziteta, kao posebno ljudsko pravo i koji takođe propisuje da se jednom dostignuti nivo u ostvarivanju nekih ljudskih prava dalje ne može smanjivati", kaže Popović.
Zajedničkom sastanku rektorskog saveta KONUS-a, Akademije i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje prisustvovali su i državni sekretari Ministarstva prosvete, koje se za sada, po ovom pitanju, ne oglašava. Odgovor bi trebalo da stigne po povratku ministra Šarčevića sa službenog puta.